Rezervasyon

Online Rezervasyon & Fiyatlar

Rezervasyonlarınızın kesinleşmesi için toplam konaklama bedelinin % 50' sinin banka hesabımıza havale/eft yapılarak ödenmesi rica ediyoruz.


Giriş Çıkış Kişi Sayısı

Tel: +90 232 716 9099

Alaçatı Mah. 2016 Sok. No:17 Alaçatı / İzmir

Menü
Alaçatı

Alaçatı

Antik dönemde adı “Agrillia” olan bugün ki adıyla “Alaçatı”, keyifli dar sokaklarında ki tarihi taş evleri ve uluslararası arenada konuşulan rüzgar sörfüne uygun plajlarıyla ünlüdür. 2006 yılında “Kentsel Sit” alanı olarak Koruma altına alınmış tarihi mimari dokusuyla Alaçatı, bahar aylarında mis kokan sokakları, rengarenk çiçekleri, festivalleri, yaz aylarında plajları, kış aylarında da sakin keyifli geçen günleri ile bugün Türkiye’nin tercih edilen en gözde lokasyonlarından biridir.

Alaçatı, çevresinde keşfedilebilecek birçok farklı lokasyonunda merkezindedir. Birbirinden güzel plajlarının yanı sıra, Ilıca termal kaplıcalarına, Ildırıda’ki Erithyrai antik kalıntılarına, Dalyan’ da marina ve balık restoranlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

#

Alaçatı, UNESCO tarafından dünya mirası listesine dahil edilmiş Ünlü Efes Antik kenti, Selçuk, Meryem Ana’nın Evi ve dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na günübirlik gezi yapma mesafesinde. Bu bölgelere yapacağınız günübirlik bir gezi tatilinizi 1 gün uzatmak için bir hayli değecektir. Bir başka günübirlik gezi için Sakız ağaçlarıyla meşhur Yunanistan’ın Sakız Adası'na da Çeşme limanından kolayca ulaşabilirsiniz.

Alaçatı, Ege’nin kalbinde geleneksel Ege lezzetlerini, otlarını, zeytinyağlılarını bir çok farklı keyifli mutfak alternatifinde tadabileceğiniz Türkiye’nin en gurme lokasyonlarından biri haline gelmiştir. Ayrıca çevre ilçelerden misafir ağırlayan Cumartesi günleri kurulan ünlü yerel Pazarı ve halka açık yapılan balık mezatı ile keyifli anlar yaşayabileceğiniz bir tecrübe sunar. Alaçatı’da bu geleneksel lezzetleri korumak ve misafirlerimize bu lezzetleri tanıtmak yılın çeşitli dönemlerinde renkli festivaller düzenlenir.

#
#

alaçatı etkinlikleri

Sörfün merkezi olan Alaçatı ayrıca birçok kültürel organizasyonun da adresidir. Beldede gerçekleştirilen sanat sergileri, gurme lezzetler ve balıkçılık ile alakalı festivaller, bisiklet şenliği, fotoğraf yarışması gibi bir çok etkinlik düzenlenir.

Etkinlikler
#
#

Alaçatı Fishing

2010 yılında küçük bir organizasyon olarak başlayan “Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası”, 2012 yılından beri Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvası ve yine dünyada, hatırı sayılır bir yere sahip. Alaçatı suları, Türkiye’de en çok sportif balıkçı barındıran deniz haline geldi.

Her yıl artan katılımla gelişen turnuva, hem katılımcı sayısı hem de katılan teknelerin ve ekiplerin niteliği anlamında, inanılmaz bir gelişim sergiledi. Geçen yıl rekor katılımla 70 tekne ve 300’den fazla amatör balıkçıyı ağırladı.

Sportif balık avcılığı, yakalanan balıklardan daha çok, kurulan dostluklar, gidilen seyahatler ve yaşanan maceralar ile değer kazanan bir yaşam şekli. Alaçatı Uluslararası Balıkçılık turnuvasının kapıları da tüm amatör balık meraklılarına açık, sadece denize sevdalı ve oltaya bağlı olmanız yeterli.

#
#

Alaçatı Uçurtma Festivali

Biliyoruz hepiniz defterinizin ortasından bir yaprak koparıp şeytan uçurtması yaptınız ve sınıfın açık penceresinden sokağa süzülmesini izlediniz heyecanla. Sokak aralarında, arkadaşlarınızla, uçurtmalarınızı yarıştırdınız. Belki de ilk üzüntünüzü uçurtmanızın elektrik tellerine takılmasıyla yaşadınız ya da üzüntü paylaşmayı da uçurtmalar sayesinde öğrendiniz, uçurtması tele takılan bir arkadaşınıza teselli verirken…

Bazı objeler bizim için sözlük anlamlarının ötesinde bir anlam taşımışlardır her zaman, uçurtma da böyledir.Uçurtma özgürlüktür, hayallerin gerçekleşmesidir, içimizdeki çocuktur, üzerinde yer alan figürleriyle koruyucudur, büyülüdür, eğlencelidir…

Şimdi uçurtmalar Alaçatı semalarında boy gösteriyor. Çok farklı, dev, rengarenk uçurtmalar gökyüzünü şenlendirirken sizler de bunun keyfini çıkartabilir, bu renk cümbüşünü fotoğraflayabilirsiniz.

#
#

Alaçatı Ot Festivali

Çevrenin ve doğal beslenmenin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde Alaçatı, Alaçatılıların yüzyıllardır yaşattığı bir özelliğini, kültürünü, birikimini ülkemize ve dünyaya tanıtmaya karar verdi.Bu nedenle Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerinin kaybolmasını önlemek amacıyla her sene ‘Alaçatı OT Festivali’ düzenleniyor.

İlki 2010 yılı Nisan ayında düzenlenen “ALAÇATI OT FESTİVALİ”nin her sene daha fazla katılımla, misafirlerini ağırlıyor.

Alaçatı’yı bahar tazeliğinde yaşayabilmek bir ayrıcalık! Bu nedenle her bahar, doğanın uyandığı, bin bir çeşit otun çevremizi bezediği bir dönemde bu festival yapılıyor.

#
#

Rüzgar Sörfü (Windsurf)

Dünyanın en beğenilen üç sörf merkezinden biri olma özelliğine sahip olan Alaçatı, 10 uluslararası sörf okulu ile bu alanda dünya standartlarında hizmet vermektedir.

Sörf yapılmaya çok uygun jeofiziksel konumu ile dünyanın dikkatini üzerinde toplayan Alaçatı, bir süredir "Dünya, Avrupa ve Türkiye Wind-Surf Şampiyonalarına' da" ev sahipliği yapmaktadır. Başarıyla gerçekleşen bu organizasyonların ardından "Dünya Wind-Surf Şampiyonalarının" bundan sonraki organizasyonların da en kuvvetli adayıdır.

Sörf yapılmağa çok uygun denizi, yılın on bir ayı dinmeyen rüzgârı, Alaçatı'yı sörf tutkunları için vazgeçilmez bir cazibe merkezi kılmaktadır. Sörf, sosyo-kültürel katkısının yanında, sosyo-ekonomik olarak da ülke ve belde turizmi için önemli bir kazanç kaynağıdır.